با دستور ویژه رئیس‌جمهوری خدمات روانشناسی بیمه می‌شوند

 

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور از تشکیل کارگروهی برای ارتقا سلامت روان و همچنین دستور رئیس‌جمهوری مبنی برای تحت پوشش بیمه قرارگرفتن خدمات روانشناسی و مشاوره در کشور خبر داد.

 


"محمد حاتمی" با حضور در برنامه کشیک سلامت در توضیح چگونگی فعالیت این کارگروه گفت: بسته‌ای برای "سهم‌بخشی" در بخش سلامت روان در حال تهیه است تا مشخص شود، سهم سازمان‌های مختلف مانند وزرات بهداشت، سازمان بهزیستی و دیگر ارگان‌های فعال در زمینه‌های هنری و ورزشی در تامین سلامت روان جامعه در سال آینده چقدر است.

 

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور افزود: زمانی‌که سهم بخش‌های مختلف مشخص شود، نهاد‌های نظارتی مانند شورای عالی فرهنگی و مجلس می‌تواند بر عملکرد سازمان‌های مربوطه نظارت داشته باشد؛ در حال حاضر برخی از نهاد‌ها و ارگان‌ها نقش خودشان را ایفا نمی‌کنند.

 

"محمد حاتمی" با اشاره به اجرایی‌نشدن قانون سلامت روان، گفت: متولی سلامت در کشور، وزرات بهداشت و درمان است و این هم شامل سلامت جسم و هم سلامت روان می‌شود، اما سلامت روان متولی واحدی ندارد و وزرات بهداشت به تنهایی نمی‌تواند در زمینه اقدامی جدی انجام دهد، زیرا همه سازمان‌ها و ارگان‌ها از صداوسیما تا نهاد‌های امنیتی در این مقوله نقش‌آفرین هستند.

 

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی همچنین در ادامه برنامه کشیک سلامت، گفت: پس از رایزنی‌های متعدد رئیس‌جمهور به وزیر بهداشت دستور داد تا خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی تحت پوشش بیمه همگانی و تکمیلی قرار بگیرد، در چنین شرایطی شهروندان فقط ۴۰ درصد از مبلغ خدمات روانشناسی و مشاوره را پرداخت خواهند کرد.

"محمد حاتمی" افزود: مسئله مهمی که باید در قانون برنامه هفتم توسعه به آن توجه شود، مسئله پیشگیری است و باید بودجه‌های مستقیمی برای آن در نظرگرفته شود. اکنون برای برنامه‌های فرهنگی حتی ۱۰ درصد بودجه در نظر می‌گیرند، اما بودجه پیشگیری زیر یک درصد بودجه نظام سلامت است.

 

براساس گزارش‌های منتشر شده، بیش از ۹۵ درصد بودجه نظام سلامت صرف ارائه خدمات بهداشتی درمانی با رویکرد سلامت جسم شده است و فقط ۵ درصد و حتی بر اساس برخی از گزارش‌ها، حدود یک درصد از بودجه وزرات بهداشت، صرف مقوله‌ای به نام سلامت اجتماعی و روان می‌شود.


2/12/2023 1:38:02 PM

موارد مشابه